KSW - Martial Arts Confrontation - Offical KSW Federation website

Aktualności | News

Image description

13-08-2021

Międzynarodowe boje o pasy w historii KSW

Podczas gali KSW 63 dojdzie do starcia mistrzowskiego o pas wagi półśredniej pomiędzy Roberto Soldiciem i Patkiem Kinclem. Nie będzie to pierwszy bój o pas w historii KSW, w którym fani zobaczą dwóch zagranicznych zawodników.

Po raz pierwszy do konfrontacji mistrzowskiej pomiędzy dwoma zawodnikami spoza Polski doszło w roku 2015. 23 maja podczas gali KSW 31 pochodzący z Chorwacji Goran Reljić zmierzył się ze Słowakiem, Atillą Véghiem, o zwakowany przez Jana Błachowicza tytuł wagi półciężkiej. Relić miał wówczas za sobą zwycięstwa nad Karolem Celińskim i Tomaszem Narkunem. Atilla wracał do KSW po rozstaniu z amerykańską organizacją Bellator, w której wywalczył pas wagi półciężkiej. Starcie na KSW 31 rozegrało się na pełnym dystansie, a sędziowie nie byli jednomyślni, ostatecznie jednak to Relić wyszedł z klatki z pasem na biodrach. W kolejnym pojedynku Goran utracił pas w rewanżowym boju z Tomaszem Narkunem, który do dziś dzierży ten tytuł.

W królewskiej kategorii wagowej po raz pierwszy do walki o tytuł pomiędzy dwoma obcokrajowcami doszło dopiero w oku 2019. Anglik Phill De Fries stanął wówczas do obrony pasa przeciwko Brazylijczykowi Luisowi Henrique. Do starcia doszło podczas londyńskiej gali KSW 50. Pojedynek zakończył się na kartach sędziowskich, a na tronie wagi ciężkiej pozostał De Fries, który do dziś jest jej królem.

W wadze średniej w starciach o pas pojawiło się kilku zawodników z zagranicy, jednak nigdy nie doszło do konfrontacji mistrzowskiej bez udziału Polaka. Dziś czempionem kategorii średniej jest Mamed Khalidov, który w ostatnim boju odebrał tytuł Scottowi Askhamowi.

Kategoria półśrednia po raz pierwszy w roku 2018 powitała w klatce dwóch zagranicznych wojowników, którzy zmierzyli się w boju o pas. Podczas gali KSW 43 Dricus Du Plessis z RPA odebrał mistrzowski tytuł Chorwatowi, Roberto Soldiciowi. Kilka miesięcy później Soldić zrewanżował się za przegraną Du Plessisowi. Pas powrócił do jego rąk i pozostaje tam po dziś dzień.

W wadze lekkiej nigdy nie doszło do konfrontacji o pas mistrzowski pomiędzy dwoma obcokrajowcami. Natomiast w piórkowej w roku 2019 tytuł wywalczył pochodzący z Francji Salahdine Parnasse. Kilka miesięcy później, podczas gali KSW 52, obronił tytuł w starciu ze Słowakiem, Ivanem Buchingerem. W roku 2021 Salahdine stanął natomiast do walki z Brazylijczykiem, Danielem Torresem i został przez niego błyskawicznie znokautowany. Torres jako mistrz nie miał jeszcze okazji do obrony tytułu.

Pierwszy mistrz wagi koguciej pojawił się w KSW w roku 2019. Został nim Chorwat Antun Racić. W roku 2020 stanął do obrony tytułu i zmierzył się wówczas z pochodzącym z Brazylii Bruno Augusto dos Santosem. Racić zwyciężył, ale w następnej walce utracił tytuł na rzecz Sebastiana Przybysza.

Najwięcej walk mistrzowskich z międzynarodową obsadą odbyło się wadze muszej pań. W pierwszym boju o pas zmierzyła się pochodząca z Brazylii Ariane Lipski i wywodząca się z Rumunii Diana Belbita. Do starcia doszło w 2017 roku podczas gali KSW 39: Colosseum i jako mistrzyni wyszła z niej Ariane Lipski. W pierwszej obronie tytułu Ariane zawalczyła z inną Brazylijką, Marianą Morais i poddała ją już w pierwszej rundzie boju. Kolejna obrona odbyła się w roku 2018 i wówczas Lipski zawalczyła z Argentynką, Silvianą Gomez. Tym razem bój rozegrał się na pełnym dystansie pięciu rund, ale to ponownie Lipski wyszła z niego jako mistrzyni. Po tej walce drogi Ariane i KSW się rozeszły.

Ostatecznie więc w całej historii KSW doszło do dziesięciu pojedynków, w których o pas walczyli między sobą zawodnicy z zagranicy. Teraz, podczas gali KSW 63 dojdzie do pojedynku numer jedenaście. Już 4 września Roberto Soldić podejmie w okrąglej klatce Patrika Kincla.

<< poprzedni  |   następny >>
Image description

20-10-2021

KSW64: Vademecum PPV

Szczegółowe informacje na temat PPV, jak i gdzie zamówić dostęp do KSW64. KSW64 : 23/10/2021, START: 19:00.   POLSAT BOX Jak zamówić galę KSW...