„MMA” (Mieszane Sztuki Walki) to walka wręcz, podlegająca ustalonym ograniczeniom zapisanym w Unified Rules lub innym regulacjom nałożonym przez KSW, pozwalająca na użycie kombinacji technik z różnych dyscyplin sztuk walki takich jak m.in. grappling, poddania, kopnięcia i uderzenia.
„Walka wręcz” to każda forma rywalizacji, w której wymieniane są uderzenia, a ich celem jest uszkodzenie przeciwnika.
„Zawodnik walki wręcz” to osoba, która bierze udział w walce wręcz.
Jeśli KSW nie zatwierdzi pojedynku w innej kategorii wagowej, pojedynki MMA oraz walki pokazowe rozgrywane są w następujących kategoriach:
Słomkowa – 115 funtów (52,2 kg)
Musza – 125 funtów (56,7 kg
Kogucia – 125-135 funtów (61,2 kg)
Piórkowa – 135-145 funtów (65,8 kg)
Lekka – 145-155 funtów (70,3 kg)
Półśrednia – 155-170 funtów (77,1 kg)
Średnia – 170-185 funtów (83,9 kg)
Półciężka – 185-205 funtów (93 kg)
Ciężka – 205-265 funtów (120,2 kg) Superciężka – ponad 265 funtów
W pojedynkach, których stawką nie jest tytuł mistrzowski dozwala się jednofuntową tolerancję (1 lbs = 0,5 kg). W pojedynkach mistrzowskich uczestnicy nie mogą przekroczyć dozwolonego zakresu wagi dla danej kategorii wagowej.
KSW może pozwolić na walkę w umówionym limicie (tzw. catchweight) według własnego poglądu i uznania. Na przykład, KSW może pozwolić na pojedynek z górnym limitem 177 funtów, jeśli uważa, że taka rywalizacja będzie dalej sprawiedliwa i bezpieczna.
KSW może też dopuścić na pojedynek dwóch zawodników, z których jeden waży 264 funty, a drugi 267 funtów, jeśli uzna, że takie starcie jest nadal sprawiedliwe i bezpieczne, pomimo, że technicznie zawodnicy są z dwóch różnych kategorii wagowych.
We wszystkich kategoriach wagowych bandaże na każdą rękę zawodnika powinny ograniczać się do miękkich kawałków gazy, nie więcej niż 2 cale na 15 yardów oraz nie więcej niż 10 stóp taśmy chirurgicznej szerokiej na jeden cal.
Samoprzylepna taśma chirurgiczna powinna być umieszczona bezpośrednio na każdej ręce w okolicach nadgarstków w celu ich ochrony. Taśma może być owinięta wokół dłoni dwa razy i może wystawać by zakrywać kostki ściśniętej pięści.
Bandaże powinny być rozłożone równomiernie na dłoni.
Bandaże i taśmy powinny być nałożone na dłonie zawodnika w jego szatni w obecności cutmana KSW oraz menadżera lub głównego narożnika jego rywala. Zawodnik ma możliwość zrezygnowania z prawa do obecności jego przedstawiciela przy nakładaniu bandaży na ręce jego rywala.
W żadnym wypadku nie można założyć zawodnikowi rękawic zanim cutman KSW nie zatwierdzi bandaży
Wszyscy zawodnicy muszą nałożyć na walkę ochraniacz na zęby, który zostanie wcześniej sprawdzony i zatwierdzony przez obecnego na zawodach lekarza.
Runda pojedynku nie rozpocznie się dopóki obaj zawodnicy nie założą ochraniaczy na zęby.
Jeśli zawodnikowi przypadkowo wypadnie ochraniacz podczas walki, sędzia ringowy w pierwszym możliwym momencie, który nie przeszkadza w przebiegu pojedynku, zarządza zatrzymanie czasu, umycie i nałożenie ochraniacza.
Wszyscy zawodnicy płci męskiej muszą dostarczyć i nałożyć ochraniacz na kroczę, który zostanie sprawdzony i zatwierdzony przez cutmana KSW.
Wszystkim zawodnikom płci żeńskiej nie wolno używać ochraniaczy na krocze.
Wszyscy zawodnicy używają przynajmniej 4-uncjowych rękawic dostarczonych przez KSW. Standardowo, bez specjalnego pozwolenia komisji, nie można używać większych rękawic niż 6-uncjowe. Waga niektórych rozmiarów rękawic takich jak XXL – XXXXL może przekroczyć 6 uncji.
Rękawice powinny być dostarczone przez i zatwierdzone przez KSW. Żaden zawodnik nie może używać swoich własnych rękawic.
Każdy zawodnik zakłada spodenki do MMA, kickboxingu lub boksu lub spodenki kolarskie zatwierdzone przez KSW.
Koszulki i judogi są zabronione, za wyjątkiem zawodników płci żeńskiej, którzy noszą koszulki zatwierdzone przez KSW.
Buty oraz inne ochraniacze stóp są zabronione.
Każdy zawodnik musi być czysty i schludny.
Nadmierne użycie substancji poślizgowych i innych, m.in. jak żele do włosów, kremy i spreje na twarz, włosy i ciało zawodnika jest zabronione. Sędzia ringowy lub przedstawiciel KSW może nakazać usunięcia substancji poślizgowych i innych przed pojedynkiem.
Przedstawiciel KSW oceni czy włosy na głowie i twarzy zawodnika nie są niebezpieczne dla zdrowia jego własnego lub rywala i czy nie będą przeszkadzać w nadzorze i przeprowadzeniu pojedynku. Jeśli włoscy na głowie i twarzy stwarzają takie niebezpieczeństwo, zawodnik nie zostanie dopuszczony do pojedynku, jeśli nie wyeliminuje tego niebezpieczeństwa na tyle, by przedstawiciel KSW dopuścił go do pojedynku.
Zawodnicy nie mogą nosić w czasie pojedynku żadnej biżuterii i kolczyków.
Każda walka MMA nie o tytuł trwa 3 rundy, z których każda nie może być dłuższa niż 5 minut. Przerwa między rundami trwa 1 minutę.
Każda walka MMA o tytuł odbywa się na dystansie 5 rund
Sędzia ringowy jest jedynym arbitrem pojedynku i jedyną osobą upoważnioną do przerwania pojedynku. Sędzia ringowy może zasięgać rady lekarza ringowego sprawie decyzji o przerwaniu pojedynku.
Sędzia ringowy i lekarz ringowy to jedyne osoby, które mogą wejść do ringu lub obszaru walki w czasie trwania pojedynku. Zasada ta nie dotyczy przerwy między rundami lub czasu już po zakończeniu pojedynku.
Wszystkie pojedynki są oceniane i punktowane przez trzech sędziów, z których każdy ocenia pojedynek z innego miejsca wokół ringu / obszaru walki. Sędzia ringowy nie może być jednocześnie sędzią punktowym.
System 10-punktowy jest standardowym narzędziem punktowania pojedynków. Według tego systemu przyznaje się 10 punktów zwycięzcy rundy oraz 9 punktów lub mniej przegranemu, za wyjątkiem rzadkiego przypadku rundy remisowej, która punktowana jest 10-10.
Walki punktowane są według najnowszych kryteriów sędziowania stowarzyszenia komisji stanowych w USA (ABC)
Następujące zachowania uznaje się za faule w pojedynku MMA lub walce pokazowej i według uznania sędziego mogą się one zakończyć ukaraniem zawodnika:
uderzanie głową
atakowanie oczu w każdy sposób
gryzienie
plucie na rywala
ciągnięcie za włosy
wkładanie palców do buzi rywala
wszelkiego rodzaju ataki na krocze
wkładanie palców w otwory lub rozcięcia rywala
dźwignie na małe stawy
ciosy w kręgosłup i tył głowy
uderzanie czubkiem łokcia z godziny 12 na 6
wszelkie ataki w krtań oraz łapanie za tchawicę
drapanie, szczypanie i kręcenie skóry
kopanie w głowę przeciwnika w pozycji parterowej
uderzanie kolanem w głowę przeciwnika w pozycji parterowej
deptanie rywala w pozycji parterowej
łapanie siatki
łapanie spodenek lub rękawic rywala
używanie wulgarnego języka w obrębie ringu / klatki
niesportowe zachowanie skutkujące kontuzją rywala
atakowanie rywala w czasie przerwy między rundami
atakowanie rywala, który znajduje się pod opieką arbitra
atakowanie rywala po gongu
unikanie kontaktu z rywalem, umyśle lub powtarzające się wypluwanie szczęki, udawanie kontuzji
wyrzucanie rywala po za ring / obszar walki
umyślne niestosowanie się do instrukcji sędziego ringowego
upuszczanie rywala na jego głowę lub kark
ingerencja narożnika w przebieg pojedynku
wrzucenie ręcznika w trakcie pojedynku
kierowanie palców w oczy/twarz rywala w stójce
Dyskwalifikacja może nastąpić po dowolnej kombinacji powyższych fauli albo po umyślnym faulu, według uznania sędziego ringowego
Faul może być ukarany odjęciem punktów na kartach punktowych zawodnika popełniającego go. Osoba odpowiadająca za karty sędziowskie, nie sędzia
punktowy, jest odpowiedzialna za podliczenie właściwej punktacji po odjęciu punktu.
Tylko sędzia ringowy może ukarać zawodnika za faul. Jeśli sędzia ringowy nie ukarze zawodnika za faul, sędziom punktowym nie wolno samemu oceniać, czy doszło do faulu i nie wolno brać im takiego faulu pod uwagę przy punktowaniu rundy.
Kiedy dojdzie do faulu:
Sędzia ringowy zarządza przerwę w walce
Sędzia ringowy wysyła zawodnika, który popełnił faul do neutralnego narożnika
Sędzia ringowy sprawdza stan i bezpieczeństwo sfaulowanego zawodnika
Sędzia ringowy ocenia faul i odejmuje punkt, jeśli uzna za stosowne, następnie informuje przedstawiciela Komisji, sekundantów oraz osobę odpowiedzialną za karty sędziowskie o swojej decyzji czy faul był umyśli i czy odejmuje punkt.
Jeśli zawodnik będący na dole w parterze popełni faul, a zawodnik będący u góry nie jest kontuzjowany, walka będzie kontynuowana w tej samej pozycji oraz:
Sędzia ringowy ustnie poinformuje zawodnika z dołu o tym, że dopuścił się faulu.
Kiedy runda się zakończy, sędzia ringowy oceni faul i w razie potrzeby odejmie punkt informując o tym przedstawiciela Komisji, sekundantów oraz osobę odpowiedzialną za karty sędziowskie.
Sędzia ringowy może przerwać walkę z uwagi na ostrość faulu. W sytuacji rażącego faulu, zawodnik, który go popełnił zostaje zdyskwalifikowany.
Cios poniżej pasa
Zawodnik uderzony poniżej pasa ma do 5 minut czasu na dojście do siebie po faulu, jeżeli według opinii lekarza ringowego jest on w ogóle zdolny do kontynuowania pojedynku.
Jeśli zawodnik zakomunikuje, że może kontynuować pojedynek przed upływem 5 minut, sędzia ringowy wznawia walkę.
Jeśli zawodnik wykorzysta pełne 5 minut i nadal nie może kontynuować pojedynku, walka zostaje zakończona, a jej wynik, na podstawie przewalczonych rund i czasu do momentu przerwania, jest ustalany tak jak w punkcie 16.
Faule inne niż cios poniżej pasa
Jeśli pojedynek MMA jest przerwany w wyniki przypadkowego faulu,
sędzia ringowy ocenia czy zawodnik sfaulowany jest w stanie
kontynuować walkę. Jeśli szansa na zwycięstwo zawodnika sfaulowanego nie została znacznie zmniejszona w wyniku faulu, a faul nie był uderzeniem na głowę mogącym spowodować wstrząśnienie, sędzia ringowy może nakazać kontynuowanie pojedynku po przerwie na dojście do siebie sfaulowanego zawodnika nie dłuższej niż 5 minut. Natychmiast po rozdzieleniu zawodników, sędzia ringowy musi poinformować przedstawiciela Komisji o swojej ocenie czy faul był przypadkowy.
Jeśli zawodnik jest sfaulowany uderzeniem, które sędzia uzna za niedozwolone, sędzia ringowy powinien zatrzymać akcję i czas. Sędzia ringowy może wysłać kontuzjowanego zawodnika do lekarza ringowego, żeby ten ocenił, czy zawodnik jest zdolny do kontynuowania pojedynku. Lekarz ma do 5 minut na decyzję. Jeśli lekarze ringowy uzna, że zawodnik może kontynuować walkę, sędzia ringowy wznawia pojedynek. Inaczej niż w przypadku ciosu poniżej pasa, zawodnik nie ma 5 minut na dojście do siebie, tylko musi kontynuować pojedynek, kiedy sędzia ringowy o tym zdecyduje.
W przypadku fauli innych niż cios poniżej pasa, jeśli kontuzjowany zawodnik zostanie uznany przez sędziego ringowego za niezdolnego do kontynuowania pojedynku, sędzia natychmiast przerywa pojedynek. Jeśli sędzia ringowy uzna, że zawodnik nie jest zdolny do kontynuowania pojedynku, nawet jeżeli nie minęło jeszcze 5 minut, zawodnikowi nie przysługuje możliwość wykorzystania pozostałego czasu, a walka musi zostać przerwana.
Jeśli sędzia ringowy zdecyduje się zasięgnąć rady lekarza ringowego, długość trwania oceny lekarskiej nie może przekroczyć 5 minut. Jeśli przekroczy 5 minut, walka nie może być wznowiona i pojedynek zostaje przerwany.
Zawodnik, który ma dwie stopy i kolano na macie,
Zawodnik, który ma dwie stopy i dwie dłonie/pięści na macie,
Zawodnik, który leży na macie.
Uwaga: Kiedy zawodnik ma dwie stopy i jedną dłoń lub pięść na macie, dozwolone są stompy oraz kopnięcia w każdą część ciała (oprócz stref zakazanych) ponieważ znajduje się w pozycji stojącej, a nie parterowej.
Jeśli kontuzja powstała w czasie walki w wyniku dozwolonej techniki jest na tyle poważna, aby przerwać pojedynek, kontuzjowany zawodnik przegrywa przez techniczny nokaut.
Jeśli kontuzja powstała w czasie walki w wyniku umyślnego, według oceny sędziego ringowego, faulu jest na tyle poważna, aby przerwać pojedynek, zawodnik, który faulował przegrywa przez dyskwalifikację.
Jeśli kontuzja powstała w czasie walki w wyniku umyślnego, według oceny
sędziego ringowego, faulu pozwala sfaulowanemu zawodnikowi na
kontynuowanie pojedynku, sędzia ringowy informuje osobę odpowiedzialną za karty sędziowskie o odjęciu dwóch punktów na kartach zawodnika, który popełnił faul.
Jeśli kontuzja powstała w czasie walki w wyniku umyślnego, według oceny sędziego ringowego, faulu pozwala sfaulowanemu zawodnikowi na kontynuowanie pojedynku, jednak w późniejszym czasie nie pozwala mu na dalszą walkę, kontuzjowany zawodnik wygrywa przez techniczną decyzję, jeśli do tego momentu prowadził na kartach sędziowskich. Jeśli kontuzjowany zawodnik remisował lub przegrywał na kartach sędziowskich w momencie przerwania walki, walka zostaje uznana za techniczny remis.
Jeśli zawodnik dozna kontuzji próbując sfaulować rywala, sędzia ringowy nie podejmuje żadnej akcji na korzyść zawodnika, a kontuzja jest traktowana tak jakby powstała w wyniku dozwolonej akcji.
Jeśli kontuzja powstała w czasie walki w wyniku nieumyślnego, według oceny sędziego ringowego, faulu jest na tyle poważna, aby natychmiast przerwać pojedynek, walka zostaje uznana za no contest jeśli zostanie przerwana przed upływem dwóch rund w trzyrundowym pojedynku lub przed upływem trzech rund w pojedynku pięciorundowym.
Jeśli kontuzja powstała w czasie walki w wyniku nieumyślnego, według oceny sędziego ringowego, faulu jest na tyle poważna, aby natychmiast przerwać pojedynek, walka zostaje uznana za techniczną decyzję na korzyść zawodnika, który prowadził na kartach punktowych w momencie przerwania pojedynku, tylko wtedy, gdy przerwanie pojedynku miało miejsce po zakończeniu dwóch rund w pojedynku trzyrundowym i trzech rund w pojedynku pięciorundowym.
Nieskończone rundy punktuje się według tych samych kryteriów co inne rundy, sędziowie punktowi oceniają zawodników w przedziale czasowym od początku rundy do momentu przerwania pojedynku.
Poddanie
Fizyczne odklepanie
Poddanie werbalne
Nokaut
Kiedy sędzia ringowy przerwie walkę (TKO)
Kiedy kontuzja spowodowana dozwoloną akcją jest na tyle poważna,
że pojedynek zostaje przerwany (TKO)
Kiedy zawodnik straci przytomność po ciosie lub kopnięciu (KO)
Decyzja
Jednogłośna decyzja – wszyscy sędziowie punktowi wypunktowali walkę dla tego samego zawodnika.
Niejednogłośna decyzja – dwóch sędziów punktowych wypunktowało walkę dla jednego zawodnika, trzeci sędzia dla drugiego zawodnika
Większościowa decyzja – dwóch sędziów punktowych wypunktowało walkę dla jednego zawodnika, trzeci wypunktował remis
Remis
Jednogłośny remis – wszyscy sędziowie punktowi wypunktowali remis
Większościowy remis – dwaj sędziowie punktowi wypunktowali remis
Niejednogłośny remis – każdy sędzia punktowy wypunktował walkę inaczej
Dyskwalifikacja
Poddanie pojedynku
Techniczny remis
Techniczna decyzja
Brak decyzji
Podczas oficjalnego porannego ważenia od 10: 00 do 12: 00 każdy zawodnik ma maksymalnie trzy podejścia do zrobienie wagi.
Jeśli zawodnik nie zrobi wagi do godziny 12: 00, zawodnik ma dodatkową godzinę na zrobienie wagi.
Jeśli zawodnik nie zrobi wagi podczas wieczornej ceremonii ważenia, zostaną zastosowane wobec niego kary finansowe zgodne z jego kontraktem oraz niniejszym regulaminem:
W walce o pas oboje zawodnicy muszą wypełnić umówiony limit wagowy, Jeśli mistrz nie wypełni limitu, wakuje pas nawet jeśli zostanie zwycięzcą walki. Walka wówczas odbędzie się na dystansie 5x5 min.
Jeśli pretendent nie wypełni limitu, walka traci status mistrzowskiej i nawet jeśli pretendent ją wygra pas zostaje u mistrza, a walka odbędzie się na dystansie 3x5min.
Jeśli oboje nie wypełnią limitu walka traci status mistrzowski, a mistrz wakuje pas nawet jeśli zostanie zwycięzcą walki. a walka odbędzie się na dystansie 3x5min.
Jeśli zawodnik przekroczy wagę o ponad 4 kg, jego przeciwnik może odmówić wzięcia udziału w Walce.
Poranne ważenie każdego zawodnika odbywa się w obecności sędziego głównego KSW (lub wyznaczonego przez niego innego sędziego) oraz jest rejestrowane na video. Sekundant przeciwnika może również obserwować ważenie.
Podczas wieczornego ważenia zawodnicy nie muszą już wypełnić limitu swojej kategorii wagowej, ale zobowiązani są do rozebrania się do samych spodenek / majtek, wejścia na wagę oraz spotkania twarzą w twarz z przeciwnikiem.
Po ważeniu zawodnicy zobowiązani są wypełnić wszystkie obowiązki medialne.
W narożniku zawodnika może przebywać maksymalnie trzech sekundantów.
Zawodnik ma prawo do korzystania z pomocy sekundantów w czasie walki, podczas przygotowania do walki oraz bezpośrednio po jej zakończeniu.
W czasie przerwy między rundami do klatki może wejść tylko dwóch sekundantów, dwóch musi pozostać na zewnątrz ringu (do klatki może wejść 2 sekundantów).
Obowiązkiem sekundantów jest dostarczenie dla swojego zawodnika suspensorium oraz ochraniacz na szczękę.
W czasie trwania walki (rundy) sekundanci musza przebywać poza podestem ringu. Na wyznaczonych miejscach.
Obowiązkiem sekundantów jest uprzątnięcie narożnika po przerwie między rundami.
W czasie trwania walki (rundy) sekundantom nie wolno:
wchodzić na podest ringu
przechodzić przez liny
łapać i szarpać liny,(siatkę)
poruszać się wkoło ringu, (klatki)
używać niecenzuralnych słów pod adresem zawodnika lub sędziego,
korzystać z pomocy osób trzecich (nieuprawnionych)
pomagać fizycznie zawodnikowi bez zezwolenia sędziego
W czasie trwania przerwy w walce sekundantom nie wolno:
przebywać wewnątrz ringu w liczbie większej niż jedna osoba, (w klatce 2 osoby)
zwracać się bezpośrednio do sędziego ringowego
przechodzić do narożnika przeciwnej ekipy
podawać zawodnikowi wspomagania w postaci stałej (tabletki, pastylki itp.)
podawać wodę (płyny) w opakowaniu szklanym
zaszywać i zlepiać rany powstałe w wyniku walki
W czasie walki (rundy) sekundantom wolno:
udzielać wskazówek zawodnikowi dotyczącej przebiegu walki spoza ringu
przygotować sprzęt do pomocy podczas przerwy (woda, lód itp.)
Za nieprzestrzeganie zasad sekundanci mogą być ukarani ostrzeżeniem oraz dyskwalifikacją oraz mogą spowodować ostrzeżenie oraz dyskwalifikację ich zawodnika
pierwsze ostrzeżenie udzielane jest po pierwszym złamaniu zasad zachowania sekundantów.
drugie ostrzeżenie wiąże się z odjęciem z honorarium zawodnika 10 % sumy
trzecie ostrzeżenie oznacza odesłanie sekundanta do szatni, co wiąże się z odjęciem od honorarium zawodnika 20 % sumy
kolejne ostrzeżenie oznacza dyskwalifikację zawodnika
dyskwalifikacja może nastąpić od razu gdy złamanie reguł zachowania sekundantów bezpośrednio wpłynęło na przebieg walki niekorzystny dla przeciwnika
Menadżer zawodnika ma prawo wnieść pisemny protest dotyczący wyniku walki w ciągu 48 godzin od momentu zakończenia walki po wpłaceniu 1000 Euro kaucji na konto Federacji KSW.
Komisja odwoławcza w składzie
sędzia główny
sędzia ringowy
jeden z sędziów punktowych
rozpatruje złożony protest, a jego wynik prezentuje w ciągu 48 godzin od daty przyjęcia protestu.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia protestu Federacja KSW nie zwraca wpłaconej kaucji.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia protestu Federacja KSW zwraca wpłaconą kaucję.
spis treści
regulamin dodatkowy