KSW - Martial Arts Confrontation - Offical KSW Federation website

Aktualności | News

Image description

24-10-2019

Czuję się mocny w każdej płaszczyźnie – Damian Stasiak przed KSW 51

Damian Stasiak, najlepszy polski zawodnik wagi koguciej, zadebiutuje w organizacji KSW już podczas gali w Chorwacji i zmierzy się w okrągłej klatce w starciu o mistrzowski pas z Antunem Račiciem. Chociaż dziś Polak odnosi sukcesy w zawodowym MMA, przez wiele lat jego sportowa kariera związana była z karate i brazylijskim jiu-jitsu.
 
– Treningi sportów walki rozpocząłem już jako sześciolatek. Trafiłem na zajęcia karate tradycyjnego do mojego obecnego trenera, Radka Olczyka. W wieku około dwunastu lat zacząłem ćwiczyć również brazylijskie jiu-jitsu. Mój trener interesował się tą dyscypliną, więc dołączyłem do niego na macie. Łącząc przez lata te dwa style walki i szukając nowych wyzwań trafiłem w końcu na MMA i tak już zostało. Karate i BJJ jest ze mną jednak cały czas. Dziś jestem też instruktorem i trenerem karate.
 
Osiągnięcia Damiana w karate i brazylijskimi jiu-jitsu są imponujące.
 
– W karate zdobyłem w zasadzie wszystko, co było do zdobycia. Po dwa razy byłem mistrzem i wicemistrzem świata. Kilka razy wywalczyłem też tytuł mistrza Europy. Wielokrotnie zdobyłem puchary świata, Europy i Polski. W BJJ jestem posiadaczem czarnego pasa.  Byłem wielokrotnym medalistą zawodów ogólnopolskich, zarówno w kimonach, jak i bez. W 2007 i 2008 roku zostałem mistrzem Europy BJJ w kimonach. Niedawno natomiast walcząc bez kimon zdobyłem złoty medal w pucharze Polski.
 
Po tych wszystkich sukcesach i setkach stoczonych walk, Damian postanowił nie próbować już swoich sił w amatorskim MMA i rzucił się od razu na głęboką wodę zawodowstwa.
 
– Nie chciałem walczyć amatorsko, bo miałem już ogromny bagaż doświadczeń wyniesionych z karate i jiu-jitsu. Nie czułem więc takiej potrzeby, a dodatkowo nie chciałem walczyć za darmo.

r 

Szybko okazało się, że Damian radzi sobie w MMA wyśmienicie. W niecałe cztery lata od debiutu pojawiła się propozycja walk dla organizacji UFC.
 
– Dostałem się do UFC po walce, którą stoczyłem na gali brytyjskiej organizacji BAMMA. Moim rywalem był  Mike Grundy, chłopak, który dziś jest numerem jeden w Anglii i walczy dla UFC. Jedyną przegraną w karierze ma właśnie ze mną. Już wówczas to było bardzo mocne nazwisko, więc po wygranej miałem walczyć o pas. Okazało się jednak, że starcie to obserwowali też przedstawiciele UFC, od których dostałem propozycję walki. Gala miała się odbyć dosłownie dwa tygodnie później w Krakowie. Nie zastanawiałem się jednak ani chwili, bo było to spełnienie marzeń. Zacząłem więc walczyć w UFC, ale nie byłem jeszcze wówczas w pełni kompletnym zawodnikiem MMA. To był tak naprawdę dopiero początek mojej drogi w tej dyscyplinie sportu. W trakcie wszystkich lat, które spędziłem w UFC, bardzo mocno trenowałem ucząc się zapasów, stójki i łączenia wszystkiego w jedną całość. Dziś jestem w najlepszej dyspozycji jaką kiedykolwiek miałem. Spokojnie mogę już powiedzieć o sobie, że jestem kompletnym zawodnikiem MMA. Zawodnikiem, któremu nic nie brakuje.
 
Teraz natomiast Damian zadebiutuje w organizacji KSW i będzie chciał pokazać, że nie bez kozery jest najlepszym zawodnikiem w swojej kategorii wagowej.
 
– Czuję się mocny w każdej płaszczyźnie. Wprawdzie chciałem walczyć nad Wisłą. Zależało mi bowiem na pojedynku przed polską publicznością. Nie przeszkadza mi jednak to, że mam się bić w Chorwacji, tym bardziej, że miło wspominam to miejsce, bo już kiedyś tam wygrałem. Zrobię więc wszystko, żeby znowu na Chorwackiej ziemi zwyciężyć.
 
Rywalem Damiana będzie mocny i doświadczony Antun Račić, który jeszcze nie zaznał w KSW goryczy porażki.
 
– Bardzo go szanuję. Wygrywa wszystkie walki w KSW. Od dłuższego czasu pozostaje niepokonany. Ja natomiast od początku zabiegałem w KSW o to starcie. Nie chciałem innych pojedynków. Chcę walczyć z mocnym zawodnikiem o mistrzowski pas i bardzo cieszy mnie taka możliwość.
 
Do walki Damiana Stasiaka z Antunem Račiciem dojdzie już 9 listopada, podczas gali KSW 51 w Zagrzebiu.

Image description

09-04-2024

Zmiany w rankingu po XTB KSW 93

Damian Stasiak, najlepszy polski zawodnik wagi koguciej, zadebiutuje w organizacji KSW już podczas gali w Chorwacji i zmierzy się w okrągłej klatce w starciu o mistrzowski...