Aktualności | News

Image description

16-12-2013

KSW25: Strus vs Horwich - kryteria punktowania walki wg. Tomasza Brondera

Wiele osób ma wiele zastrzeżeń, co do punktowania walki pomiędzy Piotrem Strusem i Mattem Horwichem. Poprosiliśmy o zabranie głosu w tej sprawie sędziego głównego gal KSW Tomasza Brondera, który w dużym stopniu przyczynił się do stworzenia zasad walki obowiązujących na galach KSW, a także stworzył kryteria oceny walki. Ty
Na początek przedstawię kryteria według których sędziowie punktowi kierują się podczas oceniania każdej rundy:

1. Dążenie do wygrania walki przed czasem - próby poddań, w których technika jest mocno dopięta - knockdown – ciosy w głowę - ciosy znaczące, które utrudniają mobilność, pole widzenia lub oddychanie – ilość ciosów
2. W parterze – ciosy z góry, kontrola z góry - z dołu próby poddań, ciosy przy pasywności przeciwnika ( będąc z dołu zmuszenie przeciwnika do obrony )
3. Defensywne zapasy jeśli stójka jest skuteczna, zmiany płaszczyzny walki
4. Jeśli walka toczy się większą część rundy w stójce efektywny striking jest wyżej oceniany niż efektywny grappling i odwrotnie
5. Agresywność w przypadku niewielu skutecznych akcji

1 runda zaczęła się od sprowadzenia i kontroli z góry w półgardzie Mata Horwicha przez 2 minuty, oboje uderzali kilka razy, ale głównie walka odbywała się o pozycję. Horwich nie zdobył pozycji bocznej. W 3 minucie walki Strus przetoczył rywala i wstał do stójki gdzie zaznaczył swoją przewagę mocnymi uderzeniami na korpus i głowę. Wyciął również Horwitcha po przechwycie nogi. Na minutę przed końcem Horwich znów sprowadził i utrzymał pozycję w gardzie. Pod koniec rundy Strus wstał.

Oceniłem tę rundę 10-9 dla Strusa.

Horwich w tej rundzie dwukrotnie sprowadził Strusa jednak ani razu nie zadał znaczącego ciosu z góry, nie zdobył też innej pozycji poza gardą i półgardą. Strus uderzał z dołu mocniej oraz próbował techniki kończącej z której przeszedł do pozycji z góry i wstał, gdzie zadawał mocne ciosy w głowę i na korpus. Wg naszych kryteriów to te ciosy oraz aktywna praca z dołu daje mu przewagę. W przerwie rundy sędzia ukarał Strusa żółtą kartką za łapanie się lin.

2 runda zaczęła się od klinczu, w którym Strus wyprowadził kilka ciosów na korpus i głowę. Później Horwich sprowadził i walka toczyła się w półgardzie i gardzie. Na moment Srtus wstał jednak po nieudanej próbie gilotyny znalazł się w gardzie na dole. Po powrocie do stójki zadawał ciosy na głowę i okopywał nogi rywala samemu ich nie przyjmując.

Oceniłem rundę 10-9 dla Strusa

Podobnie jak w 1 rundzie to mocne ciosy zdecydowały o zwycięstwie Polaka. Hoirwich wykonał obalenie i kontrolował walę z góry zadając lekkie ciosy. Jednak to ciosy Strusa oraz próba gilotyny przemawiają za jego zwycięstwem w tej rundzie.

3 runda to na zmianę klincz, rozerwanie , mocne ciosy Strusa i klincz. W tej rundzie Strus mocno uderzał i sprowadził przeciwnika, a tam okopywał mu nogę. Pod koniec rundy ponownie sprowadził i utrzymał się za plecami Horwicha w stójce.

Oceniłem rundę 10-9 dla Strusa, ale po odjęciu punktu za trzymanie lin runda remisowa.

W tej rundzie Horwich ograniczył się do klinczu bez ciosów, samemu przyjmując kilka mocnych ciosów na głowę i nogi. Strus zaliczył też udane sprowadzenie.

Podsumowując to Strus według naszych kryteriów dążył do wygrania walki. Próby poddań oraz mocne ciosy są po jego stronie. Z dołu  pracował aktywnie ciosami i próbami powrotu do stójki albo przytrzymywał rywala paraliżując jego poczynania. Horwich próbował jedynie sprowadzeń  z których nie zadawał mocnych ciosów ani nie próbował żadnej techniki kończącej, w klinczu zaś głównie trzymał.

** Wkrótce swoją ocenę walki przedstawią dziennikarze MMAnews.pl, MMARocks.pl, Onet.pl, Groundandpound.de i Sherdog.com

01-05-2024

Kwiecień w KSW

Wiele osób ma wiele zastrzeżeń, co do punktowania walki pomiędzy Piotrem Strusem i Mattem Horwichem. Poprosiliśmy o zabranie głosu w tej sprawie sędziego głów...